Islam – na czym polega?

Islam to religia monoteistyczna, która uchodzi od zarania dziejów za jeden z wiodących systemów wierzeń, stawianych na równi z chrześcijaństwem, bowiem mimo że chrześcijan jest o paręnaście procent więcej na całym świecie, akurat wyznawców islamu systematycznie przybywa i z roku na rok notuje się coraz większą liczbę gorliwie wyznających islam muzułmanów. To najbardziej dynamicznie rozwijająca się obecnie religia, której najwięcej z wszystkich systemów wierzeń przybywa zwolenników.
Islam bazuje na wyznawaniu wiary w Allaha- jednego, jedynego boga. Ponadto, za najważniejsza postać muzułmanie uznają proroka zesłanego im jako ostatni z proroków przez Allaha. Mowa tu o Mahomecie. W opinii ludów arabskich muslim Mahomet uzyskał boskie objawienie, dlatego też warto podążać za nim.

To objawienie z kolei utrwalone zostało na kartach świętej księgi muzułmańskiej, jaką jest Koran. W dosłownej interpretacji Koran oznacza natomiast „czytanie”. W Koranie ujęte zostały wszystkie prawa islamskie. To tam są też wielorakie zasady doktrynalne. Co więcej, warto podczas charakterystyki tego systemu wierzeń wspomnieć również o Sunna – uzupełnieniu prawd znajdujących się w Koranie. Sunna to natomiast Tradycja. Należy także wspomnieć o tym, że Sunna bazuje na tak zwanych hadisach, czyli opowieściach o czynach proroka Mahometa, zawiera wspomnienia jego nauk, słów, mądrości, gestów i działań. Zarówno Sunna jak także wyżej wspomniany Koran stanowią naczelne źródło szariatu, a mianowicie źródła prawa islamskiego.
Autor: